GIDA İSRAFI / FOOD WASTE

tarafından gönderildi Uğurcan ERİK

GIDA İSRAFI / FOOD WASTE

 

Günümüzde büyük bir sorun olan gıda israfı hem üreticilerin hem de tüketicilerin tüketim faaliyetlerinden kaynaklanan bir sorundur. Bu sorunun çözümü için ise insanların bilinçlenmesi gerekmektedir. Bunun yanında insanlara daha kolay ve ulaşımı kolay materyallerle bu sağlanmalıdır.

Türkiye’de ve dünyada her gün onlarca gıda maddesi çöpe gitmektedir. Bunun en üzücü tarafı ise bu ürünlerin kullanılabilecek durumda olanlarının atılmasıdır. Ne yazık ki insanların tüketim alışkanlıklarından dolayı bu durum yaşanmaktadır. Diğer taraftan restoranların da ihtiyaç fazlası yiyecek hazırlaması ve gün sonunda satamadıklarını çöpe dökmeleri bu durumun bir diğer ağır sonucunda rol oynamaktadır. Restoran sektörü 2016 yılında 122.3 milyon lira değerinde yiyeceği bağışlamış ya da geri dönüşüme yönlendirmiştir. Bu durumda çöpe gidecek yiyeceklerin sadece %4.2’si geri dönüşüme alınabilmiş, %2’si ise bağışlanmıştır.

Türkiye’de her gün restoranların ürettiği yemekler göz önüne alındığında ciddi bir gıda tüketimi söz konusudur. Aynı zamanda gün sonunda değerlendirilemeyen yiyecekler de o kadar fazladır. Bu durumun önüne geçilebilmesi hem ekonomik açıdan hem de ülke kaynaklarının kullanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda luseyemek.com gibi kuruluşların da tüketicilere ve üreticilere aynı oranda avantajı sunması, her iki tarafa da birbirlerinin sürdürülebilirliklerine katkıda bulunması açısından önemlidir.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

YİYECEK İÇECEK SERVİSİNİN GIDA ...

-Misafirperverlik davranışının en sık görüldüğü yiyecek-içecek sektöründe misafirleri memnun etmek ve istediklerinden...

Makaleyi Oku
TÜRKİYE’DE YILDA 214 MİLYAR ...

Türkiye’de bir yıl içinde 1,7 milyar ekmek çöpe atılırken, 214 milyar liralık...

Makaleyi Oku

Yorumlarınızı gönderin

ADI *
E-POSTA *
TELEFON *