YİYECEK İÇECEK SERVİSİNİN GIDA İSRAFINA ETKİSİ

tarafından gönderildi Uğurcan ERİK

YİYECEK İÇECEK SERVİSİNİN GIDA İSRAFINA ETKİSİ

-Misafirperverlik davranışının en sık görüldüğü yiyecek-içecek sektöründe misafirleri memnun etmek ve istediklerinden daha fazlasını onlara sunmak olumlu bir tutum olarak görülmektedir. Bu durum daha çok ikram etmeyi çok seven ülkelerde görülür. Özellikle Türk kültürünü incelediğimizde; misafire çok değer veren ve ona imkanlar dahilinde ellerinde ne varsa sunmayı seven bir millettir. Bu tür kültürel özellikler Türkiye’de gerek evdeki misafirlere gerekse restoranlardaki misafirlere sergilenmektedir.

Durum böyle olunca Türkiye’de restoran işletmelerinde maaşlı çalışan personeller bile misafirlerine onların isteklerinden fazlasını daha fazla memnun olmaları için sunmaktadırlar. Bu durumun misafirler açısından hoş karşılandığı gibi olumsuz sonuçlar da doğurması da kaçınılmazdır. Fazladan sunulan ve misafirlerin doyum derecesine göre ayarlanmayan porsiyonlar yemek eyleminin bitiminde atık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Atıklar tüketici ve üretici arasında ekonomik bir değer olarak değerlendirilse de ülkenin ekonomisini de yakından etkilemektedir. Bir ürünün her bir gramajından gelir elde edilmesi üretici, tüketici ve doğal olarak o ülkenin ekonomisinde bir katma değerdir. Bu yüzden bir günde Türkiye’deki her bir insanın israf ettiği gıda ürünlerinden geri dönüşümü demek sonuç olarak o ülkenin ekonomisine katkı demektir.

Son olarak bu konu hakkında Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan öncülüğünde SIFIR ATIK projesi de bu yıl hayata geçirilmiştir.

Yorumlarınızı gönderin

ADI *
E-POSTA *
TELEFON *